Príbehy z čias totality

„V demokracii môžeš svoje šance zmeniť, v totalitnej spoločnosti nie!“ To je motto občianskeho združenia LIVING MEMORY, ktoré sa zaoberá vzdelávaním mladých ľudí o totalitných režimoch formou, ktorá podnecuje kritické myslenie. Vo štvrtok 3.mája 2018 študenti 1. a 2. ročníka diskutovali s predstaviteľmi tohto občianskeho združenia pánmi Ľubomírom Morbacherom a Adamom Hercegom.

Prvákom historici vysvetlili, čo bola Železná opona a aký dopad mala na život bežných ľudí. Na konkrétnom príbehu mladého študenta ilustrovali nemožnosť slobody pohybu v čase komunistického režimu a podnietili študentov k premýšľaniu a porovnávaniu totalitného a demokratického režimu. Druháci sa zaoberali politickými procesmi v 50-tych rokoch 20.storočia, diskutovali o vytváraní atmosféry strachu, o zakázanej literatúre i o nemožnosti slobodne prejaviť svoj názor. Porovnávali život v 50-tych rokoch a dnes z hľadiska dodržiavania ľudských práv a slobôd. Je dôležité, že študenti mali možnosť diskutovať o historických témach a dozvedeli sa, ako niektoré historické udalosti ovplyvnili vývoj našej spoločnosti. Sami sa presvedčili, že demokracia a sloboda nie sú samozrejmé a treba o tieto hodnoty neustále bojovať.

Z reakcií študentov sme vybrali:

„Veľmi nás šokovalo, že bolo vyše 250 000 ľudí odsúdených v politických procesoch.“

„Šokovalo ma, ako týrali ľudí, ktorých chceli odsúdiť na doživotný trest.“

„Ja ako milovník histórie som rád, že som sa mohol zúčastniť na tejto prednáške.“

„Zmenili ste čiastočne môj pohľad na našu kultúru a históriu.“

„Myslím si, že o takýchto témach by sme sa mali baviť stále, aby sa na ne nezabudlo, sú veľmi dôležité.“

„Najviac ma zaujali vyrozprávané príbehy, ktoré sa naozaj stali.“

„Vaša prednáška mi zmenila názor na komunizmus. Som rada, že nežijem v tej dobe.“

„Dozvedela som sa aké strašné veci robili nevinným ľuďom. Ako veľmi minulosť ovplyvňuje prítomnosť a budúcnosť.“

„Uvedomila som si aké veľké zverstvá sa tu diali.“

Mgr. Jana Kubíčková