Navigácia


 • Pondelok: 14:00 - 15:30

  Utorok: 14:00 - 15:30

  Streda: 14:30 - 16:30

  Štvrtok: 14:30 - 16:30

  Piatok: 13:30 - 15:30

  Počas štátnych sviatkov, školských prázdnin je knižnica zatvorená !!!

  17.02.2017 09:23 | viac »

 • Žijeme v 21. storočí, ktoré sa stalo storočím moderných technológií a všadeprítomného  internetu. Je to niečo také, ako keď Johannes Gutenberg objavil kníhtlač a umožnil šíriť vedomosti pomocou kníh, dá sa povedať všetkým ľudom. Knihy sa stali studnicami  múdrosti na dlhé stáročia.  Starí Sumeri ako prví klinovým písmom zaznamenávali dôležité informácie na hlinené doštičky, Egypťania hieroglyfy  písali na papyrus ale až v ďalekej Číne objavili papier, ktorý používame dodnes. Mnohí z nás majú vo svojich domoch police s knihami, kde sa nájdu aj tie s rozprávkami a pri pohľade na ne sa v spomienkach vraciame do šťastného detstva a pripomínajú nám tie čarovné chvíle, kedy nám rodičia pred spaním čítali nádherné príbehy a stávali sme sa my dievčatá princeznami a chlapci bojovali s drakmi a najlepšie na tom bolo to, že dobro vždy zvíťazilo nad zlom.
  V tých policiach sa nájdu okrem rozprávkových kníh aj romány, slovníky, encyklopédie..... Ale sú aj ľudia, ktorí vo svojich príbytkoch nemajú takéto police, tvrdia, že knihy sú nepotrebné, sú prežitkom a zbytočne sa na nich ukladá prach.... nevedia o čo prichádzajú... nezabudnuteľnú vôňu papiera... príbehy ľudí, ktorí nám môžu byť inšpiráciou... môžu sa prostredníctvom svojej fantázie premiestniť v priestore a v čase... knihy môžu obohatiť nielen náš mozog ale aj našu dušu... môžu byť útechou ale aj priateľom.
  Existuje veľmi veľa citátov o knihách, nemecký filozof a básnik Friedrich Nietzche raz povedal: „Knihy sú nádobami ducha.“  A veľký učiteľ národov Ján Amos Komenský to tiež vystihol: „Nemilovať knihy znamená nemilovať múdrosť. Nemilovať múdrosť však znamená stať sa hlupákom.“
   Aj dnes,  napriek moderným technológiám stále  existujú miesta, kde sa knihy uchovávajú a požičiavajú. Sú to knižnice. Na našej Strednej odbornej škole Jozefa Čabelku existuje knižnica, v ktorej  knihy dlhé roky ležali bez povšimnutia, preto sme sa rozhodli, že ju znovu oživíme, vdýchneme jej nový život. Priestory, kde budú knihy uložené dostanú kompletnú rekonštrukciu (maľovka, nový nábytok, podlaha, kopírka, počítač s internetom, tlačiareň ). Chceme, aby slúžila nielen našim študentom ale aj širokej verejnosti z nášho mesta. Boli by sme veľmi radi, keby sa stala takou oázou pokoja a múdrosti, miestom, kde pookreje ľudská duša.
  Touto cestou chceme poprosiť  študentov ale aj obyvateľov mesta Holíč, ktorí sa z akéhokoľvek dôvodu chcú kníh zbaviť, aby nám ich darovali do knižného fondu. Dáme im dôstojné miesto v našej knižnici, budú rozdávať radosť  a múdrosť ešte veľa rokov.
  Termín slávnostného otvorenia  ako aj otváracích hodín bude zverejnený na našej webovej stránke a v miestnej tlači. Tešíme sa na Vaše návštevy.
  Mgr. Monika Magulová
  30.11.2016 20:04 | viac »

Novinky

Kontakt

 • Stredná odborná škola Jozefa Čabelku
  Bernolákova 383/10, 908 51 Holíč
 • +421 34 668 20 04
  sekretariat@cabelkovci.sk

Fotogaléria