• Nadpis

• Miesto zahraničnej stáže: Český Těšín

Operátor tlače

V dňoch 1.10. – 13.10.2017 sa zúčastnili stáže, podporovanou programom Erasmus+ v tlačiarni FINIDR v Českom Těšíne, piati študenti druhého ročníka z našej školy – odboru operátor tlače (Matej Šiška, Igor Jakúbek, Andrej Klena, Tadeáš Zdražil, Erik Halás). Tak ako pred dvomi rokmi, aj teraz si osvojili vedomosti a nadobudli skúsenosti naši mladí polygrafi, ktorí pod vedením majstra odborného výcviku Jozefa Dojčáka , postupne prechádzali výrobnými procesmi podniku.

Finidr má nárast výroby ročne až 24 miliónov kníh a ročný obrat skoro jednu miliardu Kč. Zamestnanie tu nepretržite a denne hľadá cez päťsto pracovníkov z Moravy, Čiech, Poľska a Slovenska.

Od montáže filmov, cez výrobu sieťotlačových sietí, sieťotlače, ofsetu, kníhtlače až po dokončujúce spracovanie na knihárni, si študenti odskúšali aké je to byť „strojmajstrom“ na spomínaných strojoch. Prevažuje tu tlač na ofsetových Heidelbergoch. Špeciálne ich doménou je ešte stále fungujúci kníhtlačový Heidelberg Cylinder, na ktorom robia zušľachťujúcu kvalitnú termoražbu na prebaly u nich tlačených kníh. Prevedením knihárskeho „kumštu“ a kvalitou tlače kníh sú stále špičkou v polygrafii v strednej Európe. Inovujú, modernizujú a dávajú neustále najavo svojim klientom, že si ich vážia a vedia sa postaviť k práci ako ozajstní majstri svojho remesla.

Jozef Dojčák

FINIDR, s.r.o.

Tlačiareň FINIDR, s.r.o. patrí medzi najväčších výrobcov kníh v pevnej a mäkkej väzbe v strednej Európe.  Spoločnosť zamestnáva 400 zamestnancov, ktorí každý rok vyrobia 23 mil. kníh a iných titulov. 80 % produkcie spoločnosti ide do zahraničia. Študenti si behom stáže prejdú celým výrobným procesom. Vystriedajú oddelenie CTP, prepress štúdio, tlač a knihovňu (práca so stojmi i ručná práca).