• Sociálno-výchovný pracovník

• 7661 M - Sociálno-výchovný pracovník

• Máš pocit, že tvojím poslaním je pomáhať ľuďom a chceš sa v budúcnosti tomuto poslaniu venovať na profesionálnej úrovni? Potom práve rozhodnutie študovať v odbore sociálno-výchocný pracovník je tým správnym.
            • Čo sa naučíš

• Osvojíš si vedomosti a zručnosti, aby si dokázal úspešne pracovať s prijímateľmi sociálnych služieb a inštitúciami v oblasti poskytovania sociálnych služieb a rovnako v oblasti výchovy. Naučíš sa ako správne vykonávať činnosť, ktorá smeruje k zlepšeniu vzájomného prispôsobovania sa jednotlivcov a sociálneho prostredia, v ktorom žijú. Získaš všetko potrebné, aby si sa stal sprievodcom pre ľudí, ktorí sa nachádzajú v rôznych krízových životných situáciách a poskytol im najkomplexnejšie riešenie ich problémov.

• Akú získaš prax

• Odbornou praxou v daných zariadeniach, či inštitúciách získaš konkrétne praktické vedomosti, zručnosti a skúsenosti k vykonávaniu tohto povolania. Prax je organizovaná v sociálno-výchovných zariadeniach ako sú:

Centrum pre deti a rodiny Holíč,
              Centrum pre deti a rodiny Skalica,
              Domov dôchodcov a domov sociálnych služieb v Holíči /zazmluvnená spolupráca/,
              Zariadenie pre seniorov Mokrý Háj,
              Senior Dom Terézia Holíč,
              Azylový dom Emauzy v Holíči,
              Zariadenie sociálnych služieb Zelený dom Skalica
              Centrách voľného času Holíč,
              Centrum voľného času Beťárik Šaštín – Stráže,
              Úrad práce sociálnych vecí a rodiny Skalica.

Študenti sa v rámci tohto študijného odboru počas roka zapájajú do rôznych tvorivých aktivít ako sú napr. tvorivé dielničky pre deti z materských škôl ako aj pre seniorov, prezentujú pripravené divadelné predstavenia v zariadeniach sociálnych služieb a v školských výchovno-vzdelávacích zariadeniach. Vo vianočnom období organizujú charitatívne zbierky a vystúpenia pre deti z centier pre deti a rodiny, azylového domu, či vianočné programy pre seniorov. Počas celého školského roka sa zúčastňujú rôznych odborných prednášok, stretnutí s odborníkmi zo sociálnej oblasti, sú účastníkmi kurzu prvej pomoci poskytovaným Slovenským červeným krížom.

• Kde sa môžeš uplatniť

• Konkrétne pracovné uplatnenie nájdeš v domovoch sociálnych služieb, domovoch dôchodcov, azylových domoch, krízových centrách, reedukačných centrách, v centrách pre deti a rodiny (napríklad pracovná pozícia Inštruktor sociálnej rehabilitácie). Po skončení štúdia môžeš tiež pokračovať vo vysokoškolskom štúdiu v odboroch najmä humanitného zamerania..

• Čo získaš ako absolvent

• Absolvent štvorročného študijného odboru sociálno-výchovný pracovník po ukončení štúdia úspešne vykonanou maturitnou skúškou má úplné stredné odborné vzdelanie ISCED 3 A a získava kvalifikáciu pre prácu v sociálno-výchovnej oblasti.

Učebný plán študijného odboru sociálno-výchovný pracovník:

• Staňte sa naším fanúšikom